Baltų literatūros savaitė: mokinių kūrybinės veiklos ir nauji atradimai

Baltų vienybės ir kultūrinės bendrystės stiprinimas – svarbi Lietuvos ir Latvijos mokyklų bendruomenių veiklų dalis.  Jau ketvirti metai mokykla įsijungia į šį tarptautinį mokyklų bibliotekų projektą. Galima tik pasidžiaugti, kad šiais metais veiklose dalyvavo visi  mokyklos mokiniai nuo 1 iki 10 klasės.

Šių metų projekto organizatorius Vytauto Didžiojo universitetas. Projekto partneriai: asociacija „Lietuvos ir Latvijos forumas“ Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje. Baltų literatūros savaitė vyksta rugsėjo 22-29 d., kai Lietuvoje ir Latvijoje yra minima Baltų vienybės diena bei rugsėjo 26 d. – Europos kalbų diena. Tai suteikia puikią progą bendrauti mums visiems pažįstama draugystės  kalba.

Rugsėjo 27 d.  mokykloje vyko  renginys, skirtas  Baltų literatūros savaitei, kurio metu buvo skatinama pažinti, vertinti ir mylėti baltų literatūrą bei kultūrą.  Renginyje dalyvavo 5-10 klasių mokiniai. Renginys prasidėjo 10 klasės mokinės Faustos Butaitės pristatymu apie Baltų vienybės dienos svarbą bei istorinę reikšmę, šiuolaikinę prasmę, šventimo tradicijas bei kultūrinę ir kalbinę bendrystę. Vienybės diena ne tik primena mums apie praeities kovas ir iššūkius, bet ir skatina stiprinti šiuolaikinius ryšius tarp kaimyninių baltų tautų.

10 klasės mokinė  Meilė Gurgždytė pristatė latvių  poeto Vilio Plūduonio biografiją ir kūrybą. Jo kūrinys „Zuikučių pirtelė“ (Zaķīšu pirtiņa)  tapo vienu iš šios savaitės aptariamų tekstų, o animacinis filmas pagal šį eilėraštį visus  sužavėjo. 10 klasės mokiniai  Airidas Freibergis ir Edvinas Kapliūnas skaitė V. Plūduonio baladę „Baltoji moteris“ lietuvių ir latvių kalbomis. Ši baltų sakmių baladė apie pranašišką  mergaitės sapną atskleidė mokinių gebėjimą suprasti ir perteikti literatūrą dviem giminingomis kalbomis. Skaitovai sugebėjo perteikti baladės nuotaiką ir emocijas, pabrėždami kultūrinį artumą tarp lietuvių ir latvių, ne tik per kalbą, bet ir per bendrus literatūrinius motyvus.

4 klasės mokinės  Goda Daučionaitė, Auksė Janušaitė, Aurika Tamočiūnaitė, Viktorija Punkrytė ir 7 klasės mokinės Urtė Daučionaitė, Patricija Gumbelevičiūtė, Kristalė Skurauskaitė  paruošė meninį pasirodymą – šokį pagal latvių dainą. Šis šokis parodė, kad muzika ir šokis yra vienas iš būdų  išreikšti kultūrinį dviejų tautų ryšį.

Literatūros savaitei skirtą renginį tęsė jaunesniųjų  mokinių pasirodymai: Ieva Mustiacaitė (5 kl.), Benas Simonaitis (5 kl.), Mantas Valikonis (5 kl.), Mingailė Vilimaitė (6 kl.), Paulina Paplauskaitė (6 kl.), Adrijana Balčiūnaitė ( 6 kl.), Radvilė Mikašytė (6 kl.), Timas Kačerauskas (6 kl.), Dominykas Kizinis (6 kl.)  skaitė sakmes apie lietuvių ir latvių mitologines būtybes – Perkūną, Laimą, Velnią, Kurmitį, Zaltitį ir kitas. Klausytojai ne tik  susipažino su šių mitologinių personažų istorijomis, bet  sakmės  paskatino pagalvoti apie abiejų tautų mitologinio paveldo panašumus.

8 klasės mokinė Kamilė Beinoravičiūtė ir  Lukas Dragūnas trumpai  pristatė latvių grupę „Brainstorm“. Tai viena populiariausių XXI a. pradžios Latvijos roko/pop muzikos grupių.  Po pristatymo Baltų literatūros savaitei skirtą renginį mokiniai užbaigė „Brainstorm drauge su lietuvių  hiphopo grupe „8 Kambarys“ sukurta  daina Dangus įkrito“. Daina simboliškai sujungė visus šventės  dalyvius, dar kartą primindama apie tai, kad mus vienija mūsų bendra kultūra, tradicijos ir meilė literatūrai bei menui.

Renginys baigėsi, tačiau  veiklos, skirtos Baltų literatūros savaitei, mokykloje tęsėsi.

2 klasės mokiniai, kurdami unikalius darbelius, kūrybiniam sumanymui įkvėpimo sėmėsi iš baltų simbolių ir ženklų. Ornamentų kūryba pagal baltų ženklus leido mokiniams susipažinti su senaisiais simboliais, kurie buvo naudojami audiniuose, keramikos dirbiniuose bei kitur. Antrokai su dideliu entuziazmu piešė tradicinius baltų simbolius – saulę, žvaigždes, gyvybės medį ir kitus, kurie šimtmečiais buvo perduodami iš kartos į kartą. Šie darbeliai ne tik parodė mokinių kūrybingumą, bet ir sustiprino jų ryšį su praeitimi, skatino vertinti mūsų senąjį kultūrinį paveldą.

3 klasės mokiniai susidomėję  pažiūrėjo latvių  animacinį filmą „Zuikučių pirtelė“— šiltą ir mielą pasakojimą apie  šeimą, tarpusavio pagalbą  ir gamtos grožį. Įkvėpti animacijos, mokiniai ėmėsi kūrybinės užduoties – piešė piešinius, kuriuose vaizdavo filmuko veikėjus bei įspūdingiausias scenas. Piešiniai atskleidė jų gebėjimą išreikšti emocijas ir kūrybiškumą, o kiekvienas darbelis perteikė mokinių supratimą apie draugystę ir nuotykius gamtoje.

Tuo tarpu 4 klasės mokiniai nagrinėjo Latvijos gamtos  žemėlapį. Jie tyrinėjo, kur šioje šalyje yra svarbiausi miškai, upės, ežerai. Aiškinosi, kokie yra  bendri Latvijos ir Lietuvos  geografiniai bruožai. Ši veikla padėjo mokiniams geriau suvokti, kokia svarbi yra bendra mūsų istorija ir gamta.

6–8 klasių mokiniai piešė baltų mitologines būtybes, tyrinėdami senųjų lietuvių ir latvių mitologijos pasaulį. Mokiniai savo piešiniuose vaizdavo tokius galingus ir paslaptingus mitologinius veikėjus kaip griaustinio ir audros dievą Perkūną, likimo deivę Laimą, požemio pasaulio globėją Velnią ir daugelį kitų. Piešdami šiuos mitinius personažus, mokiniai ne tik gilinosi į jų simboliką bei reikšmę senovės baltų pasaulėžiūroje, bet ir mokėsi suprasti jų įtaką mūsų kultūrai bei tradicijoms. Ši veikla skatino mokinius fantazuoti ir kurti savo interpretacijas apie tai, kaip galėjo atrodyti šios būtybės, įkvėpė juos mąstyti apie gamtos ir dieviškumo ryšį senovės žmonių gyvenime. Tai buvo ne tik puiki meninė išraiška, bet ir proga geriau pažinti baltų mitologijos pasaulį, kuris iki šiol išlieka svarbia mūsų kultūros dalimi.

Įvairias veiklas organizavo  nemažas būrys mokytojų: tai lietuvių k. mokytojos Vita Songailienė ir  Aldona Plakbarzdienė, muzikos mokytoja Daiva Gasėnienė, pradinių klasių mokytojos Rasa Orlienė, Lena Zapalskienė, Nijolė Bernotaitė, Žyginta Pakalnienė, dailės moytojai Inga Strižigauskienė ir  Saulius Zapalskis, bibliotekininkė Virgutė Gribienė.

Įvairios  veiklos parodė, kad mokiniai ne tik mokėsi, atrado naujų ryšių tarp latvių ir lietuvių kalbos, kultūros, gamtos, bet ir  išreiškė savo vaizduotę per meną. Baltų literatūros savaitės  veiklos mūsų mokykloje tapo ne tik  gera proga pažinti lietuvių ir latvių kultūrą, bet ir pasinerti į kūrybinį procesą bei įdomias veiklas, vienijančias mūsų tautas.

Bibliotekininkė Virgutė Gribienė

Ankstesnis

Sekantis

Comments are closed.